Jak założyć własną działalność gospodarczą – to nie takie trudne

Wiele osób wybiera działalność gospodarczą jako źródło zarobkowania i zarazem drogę do zabezpieczenia sytuacji materialnej swojej i swojej rodziny. Ta forma aktywności zawodowej daje niezależność i dużą możliwość samorealizacji.

Osoba fizyczna, która chce zarejestrować działalność gospodarczą musi złożyć w urzędzie  miasta lub gminy wypełniony wniosek CEIDG-1. Może to zrobić osobiście w formie papierowej, przesłać listem poleconym z notarialnie potwierdzonym podpisem lub przesłać drogą elektroniczną – co wymaga podpisu elektronicznego. Prawidłowo wypełniony wniosek zawiera między innymi dane przedsiębiorcy, nazwę firmy, datę rozpoczęcia i miejsce prowadzenia działalności, formę opodatkowania, miejsce przechowywania dokumentacji księgowej, kody mówiące o rodzaju prowadzonej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności. W zależności od sytuacji danego podatnika należy dodatkowo wypełnić załączniki EDG-RB – informacja o rachunkach bankowych, EDG-MW – zgłoszenie dodatkowych adresów prowadzenia działalności gospodarczej. Po złożeniu wniosku, przedsiębiorca zostaje wpisany do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji  o Działalności Gospodarczej. Rejestracja w CEIDG jest wolna od opłat. Przedsiębiorca może zacząć pracę pod własnym nazwiskiem w dniu złożenia wniosku o wpis. Zaświadczeniem o wpisie do ewidencji jest wydruk ze strony internetowej CEIDG, gdzie należy wejść w zakładkę „baza przedsiębiorców” i wyszukać potrzebny dokument.

  • Wniosek CEIDG-1 jest jednocześnie zgłoszeniem do:
  • ZUS, gdzie zostaje zarejestrowana działalność gospodarcza,
  • Urzędu Statystycznego, gdzie zostanie nadany numer REGON,
  • Urzędu Skarbowego, gdzie zostanie nadany lub zaktualizowany numer NIP.

Nowy przedsiębiorca w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej ma obowiązek  dokonać zgłoszenia siebie do obowiązkowego ubezpieczenia w ZUS. Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje się na formularzu ZUS ZUA, zaś zgłoszenia jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZZA. Prawidłowo wypełnione formularze można dostarczyć osobiście do jednostki ZUS, za pośrednictwem poczty lub przez internet przy użyciu podpisu elektronicznego.

Przez 24 miesiące nowy przedsiębiorca ma prawo skorzystać z preferencyjnych składek ZUS, które są znacznie niższe od tych płaconych na namolnych warunkach. Z korzystania z preferencyjnych składek wykluczają dwa przypadki. Nie skorzysta z nich płatnik, który będzie świadczył usługi dla byłego pracodawcy w tym samym charakterze w jakim świadczył pracę na umowie o pracę. Nie będą płaciły niskich składek również osoby, które posiadały wcześniej działalność gospodarcza, a przerwa w jej wykonywaniu była krótsza niż 60 miesięcy.

Rozpoczynając działalność gospodarczą przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia z VAT. Prawo do zwolnienia traci się w przypadku przekroczenia obrotu w wysokości 150 tyś zł. Jeżeli działalność została rozpoczęta w trakcie roku, kwotę należy przeliczyć proporcjonalnie do czasu w jakim działalność była prowadzona. Ze zwolnienia z VAT można zrezygnować dobrowolnie. Jest to korzystne wówczas, gdy planuje się zakup maszyn, towarów, zapasów itp. od których będzie możliwość odliczenia VAT. W takiej sytuacji najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień uzyskania przychodu objętego VAT w urzędzie skarbowym należy złożyć druk zgłoszeniowy VAT-R. Opłata za rejestrację VAT wynosi 170 zł. Urząd potwierdza zgłoszenie wydając w tej sprawie decyzję administracyjną VAT-5 i zazwyczaj podatnik otrzymuje ją poczta.

Przy otwieraniu działalności gospodarczej można również posiłkować się pomocą biura rachunkowego. Doświadczona księgowa pomoże w wypełnieniu dokumentów, odszukaniu kodów PKD, wybraniu najbardziej korzystnej formy opodatkowania. Należy rozważyć skorzystanie z takiej usługi, bo jeżeli przedsiębiorca wybierze dobrą księgową, wówczas nie musi się martwić tak zwanymi sprawami urzędowymi, a cała swoją energię skupić na rozkręcaniu i prowadzeniu interesu i czerpać przyjemność z pracy na własny rachunek.

Źródło: Bsite.pl

Podobne wpisy

Sylwia Urbańska
Doradca Klienta

W czym możemy pomóc? Pozostajemy do Twojej dyspozycji! Napisz lub zadzwoń teraz!

Zadzwoń
519 646 774